جلسه پنج شنبه 98/02/26 به استادی مرزبان محترم محسن
پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398 ساعت 22:22 | نوشته ‌شده به دست مجید سجادی | ( نظرات )

جلسه ششم از دوره‌ی بیستم کارگاه آموزشی عمومی مسافران و همسفران کنگرۀ 60؛ نمایندگی فردوسی مشهد

استاد:  مسافر محسن          نگهبان: مسافر ابولفضل            دبیر: مسافر احد

روز پنج‌شنبه مورخ  98/02/26 در ساعت 17:00

با دستور جلسه: جهان بینی 1 و 2زمانی که من می‌خواهم زبانی غیر از زبان مادری را یاد بگیرم اول باید الفبای آن زبان را یاد بگیرم، اگر قراراست انگلیسی را یاد بگیرم اول لازم است که الفبای آن را یاد بگیرم...

سخنان استاد:

سلام دوستان محسن هستم یک مسافر
در اول جلسه دوست دارم از خدمتگزاران آشپزخانه که از اول صبح می‌آیند و تا افطار و بعد از افطار در اینجا برای پخت‌وپز غذا زحمت می‌کشند صمیمانه از آن‌ها تشکر می‌کنم و از کسانی که ما را حمایت می‌کنند ازنظر مالی و میز خدمتی که آماده‌شده در وسط حیاط و با کمک‌های نقدی خودتان ما را در این فریضه الهی یاری می‌کنید تشکر می‌کنیم.

دستور جلسه امروز جهان‌بینی یک و دو است، تقریباً زیربنای آموزش‌های کنگره 60 جهان‌بینی یک و دو است. خیلی جالب بود برای خودم در زمان سفر اولم من فهمیدم که در اینجا من باید مواد را کنار بگذارم و ابتدا تمام هدفم از آمدن به کنگره قطع مواد مخدر بود. بعد متوجه شدم که اینجا خیلی بیشتر و بهتر از آن چیزی هست که من فکرش را می‌کردم.
زمانی که من می‌خواهم زبانی غیر از زبان مادری را یاد بگیرم اول باید الفبای آن زبان را یاد بگیرم. اگر قراراست انگلیسی را یاد بگیرم اول لازم است که الفبای آن را یاد بگیرم. بعد یاد بگیرم با ادغام کردن این حروف به یک معنی‌هایی برسم. دقیقاً در کنگره 60 من متوجه شدم که جهان‌بینی همان الفبای درست زندگی کردن است؛ یعنی درس انسانیت آموختن. اگر قرارِ انسان باشیم و اگر قراراست در جامعه ما به‌جاهای بالایی برسیم باید الفبای جهان‌بینی را یاد بگیریم.


بعدازاینکه وارد شدم بحث مثلث دانایی پیش آمد. بحث منیت آمد. تجربه، ناامیدی، قضاوت و خیلی از مسائل که ما در خارج از این مجموعه با آن الفاظ اصلاً آشنا نبودیم. به‌عنوان‌مثال من اصلاً نمی‌دانستم که حسادت چی هست منیت را نمی‌دانستم که چی هست و من همیشه خودم را برحق می‌دانستم. در مقوله اعتیاد هم ما برای خودمان جهان‌بینی خاص خودمان را داشتیم. اینکه چطوری غیبت‌کنیم با چه کسی بنشینیم و با چه کسی بنشینیم که بهتر غیبت‌کنیم و یا اینکه موادمان از کی و از کجا بگیریم. درواقع راه رفتن، غذا خوردن، آداب و معاشرت همه این‌ها جهان‌بینی می‌خواهد.برای خودم جالب بود که این جهان‌بینی را چه طوری کاربردی کنم. کاربردی کردن این نوع جهان‌بینی به چه شکلی هست.
از کجا بدانم که اینجا ترس هست. از کجا می‌توانم بفهمم اینجا منیت هست. از کجا بدانم که اینجا حسادت هست جدا کردن این‌ها خودش خیلی داستان دارد و شناخت خواسته‌های معقول و نامعقول شناخت نیروهای مثبت از نیروهای منفی است این‌ها نیاز به دانایی خیلی زیادی دارد. من با خودم فکر کردم که اگر قراراست من جهان‌بینی خودم را درست کنم باید از حداقل‌ها شروع کنم. حداقل‌ها برای من مصرف‌کننده چه بوده است.

من در حال طی کردن سفرم بودم که هم‌سفرم متوجه شد من آموزش‌های کنگره را فرامی‌گیرم. بعد از مدتی هم‌سفرم نیز به کنگره آمد. دلیلش هم این بود که آموزش‌های کنگره را فراگرفته بودم وهم سفرم نیز با اشتیاق به کنگره آمدند و به‌عنوان همسفر من سفرشان کردند دلیل آمدن هم‌سفرم به کنگره این بود که آموزش‌های کنگره روی من تأثیر گذاشته بود. این تغییرات را خانواده و اطرافیانم متوجه شده بودند. همیشه در طی سفر این مطلب در ذهن من بود زمانی که داروی من کم می‌شود باید به جهان‌بینی و دانایی ما اضافه بشود. روزهایی که پله‌های من تغییر می‌کرد اگر من سی دی را گوش نکرده بودم یا آموزش نگرفته بودم یا در جلسه عمومی شرکت نکرده بودم روزهای اول روزهای خوبی برای من نبود و حال خوشی نداشتم با گوش کردن سی دی و گوش کردن به حرف کمک راهنما باعث می‌شد که حالم بهتر شود. در پایان از تمامی شما دوستان که با سکوت خودتان به حرف‌های من گوش کردید صمیمانه سپاسگزارم.

در ادامه جلسه به تعدادی از مسافران تازه رها شده از بند اهریمن مواد مخدر توسط ایجنت و کمک راهنمایان ایشان گل نمادین اهداء گردید .


با تشکر از مرزبان کشیک مسافر مجتبی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه های اموزشی کنگره 60، رهایافتگان،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
زهرا همسفر فرهاد جمعه 27 اردیبهشت 1398 16:30
خدا قوت خدمت استاد ونگهبان ودبیر جلسه.

تیریک به تمامی عزیزان تازه رها شده...رهاییتان مستدام
خدا قوت به خدمتگزاران اتاق سایت.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

امکانات سایت ...